Metal Alloys
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (4)
- (5)
- (4)
- (9)
- (2)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (41)
- (1)
- (8)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (12)
- (6)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (30)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (7)
- (5)
- (13)
- (2)
- (14)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (22)
- (2)
- (2)
- (4)
- (32)
- (5)
- (2)
- (6)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (30)
- (7)
- (3)
- (2)
- (15)
- (6)
- (34)
- (68)
- (7)
- (3)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
Filtered Search Results
| Name Note | 0.25mm (0.01 in.) thick, superelastic, flat annealed, pickled surface |
|---|---|
| Health Hazard 3 | GHS P Statement P260-P261-P280-P363-P405-P501a Do not breathe dust/fume/gas/mist/vapors/spray. Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapors/spray. Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. Wash contaminated clothing before reuse. Store locked up. Dispose of contents/container in accordance with local/regional/national/international regulations. |
| MDL Number | MFCD02091734 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H372-H351-H317 Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Health Hazard 1 | Danger |
| Chemical Name or Material | Nitinol foil |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Weight | ≈1.02g/25x25mm |
| Name Note | 40 mesh woven from 0.19mm (0.0075 in.) dia. wire |
|---|---|
| Form | Wire Cloth |
| MDL Number | MFCD00801065 |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Chemical Name or Material | Hastelloy C™ gauze |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Mesh Size | 40 Mesh |
Thermo Scientific™ Gadolinium ingot, 99.9% (REM)
CAS: 7440-54-2 Molecular Formula: Gd Molecular Weight (g/mol): 157.25 MDL Number: MFCD00011022 InChI Key: UIWYJDYFSGRHKR-UHFFFAOYSA-N IUPAC Name: gadolinium SMILES: [Gd]
| CAS | 7440-54-2 |
|---|---|
| Molecular Weight (g/mol) | 157.25 |
| MDL Number | MFCD00011022 |
| SMILES | [Gd] |
| IUPAC Name | gadolinium |
| InChI Key | UIWYJDYFSGRHKR-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | Gd |
| Form | Solid |
|---|---|
| Health Hazard 3 | P234-P260-P264b-P271-P280-P301+P330+P331-P303+P361+P353-P304+P340-P305+P351+P338-P310-P363-P390-P501c |
| MDL Number | MFCD00144387 |
| Color | Gray |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Health Hazard 1 | H290-H314-H335 |
| Chemical Name or Material | Gallium Indium alloy |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Molecular Formula | Ga:In; 40:60 wt.% |
| EINECS Number | 231-163-8 |
| Odor | Odorless |
| Assay Percent Range | 99.99% (metals basis) |
| Name Note | Woven from 0.14mm (0.0055 in.) dia. wire |
|---|---|
| MDL Number | MFCD00171255 |
| Chemical Name or Material | Brass gauze, Alloy 260 |
| TSCA | No |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Mesh Size | 80 Mesh |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Cu:Cn 70:30 wt% |
| Name Note | Wire diameter 0.75mm, mean coil diameter 5.55mm |
|---|---|
| Concentration or Composition (by Analyte or Components) | Nickel: 55.75%; Titanium: 44.25% |
| CAS | 7440-32-6 |
| Form | Solid |
| Color | Gray |
| Health Hazard 1 | H372-H351-H317: Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Chemical Name or Material | Nitinol tension coil spring |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Name Note | 0.51mm (0.02 in.) thick, 15x45cm (5.9x18 in.) |
|---|---|
| Form | Foil |
| MDL Number | MFCD00171255 |
| Chemical Name or Material | Brass foil, Alloy 260 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Name Note | BAKERspe™ 12/24G |
|---|---|
| Chemical Name or Material | Stainless Steel Needles |
Zinc copper couple
CAS: 53801-63-1 Molecular Formula: CuZn Molecular Weight (g/mol): 128.93 MDL Number: MFCD00084851 InChI Key: TVZPLCNGKSPOJA-UHFFFAOYSA-N Synonym: zinc-copper couple,cu.zn,zinc copper,copper, compound with zinc 1:1,zinc-copper,brass alloy,zn copper,copper-zinc alloy,zinc copper couple,cu-zn PubChem CID: 10290809 IUPAC Name: copper;zinc SMILES: [Cu].[Zn]
| PubChem CID | 10290809 |
|---|---|
| CAS | 53801-63-1 |
| Molecular Weight (g/mol) | 128.93 |
| MDL Number | MFCD00084851 |
| SMILES | [Cu].[Zn] |
| Synonym | zinc-copper couple,cu.zn,zinc copper,copper, compound with zinc 1:1,zinc-copper,brass alloy,zn copper,copper-zinc alloy,zinc copper couple,cu-zn |
| IUPAC Name | copper;zinc |
| InChI Key | TVZPLCNGKSPOJA-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | CuZn |
| Name Note | 325 mesh woven from 0.036mm (0.0014 in.) dia. wire |
|---|---|
| Form | Wire Cloth |
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P264b-P270-P272-P280g-P281-P302+P352-P308+P313-P333+P313-P363-P501c |
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H372-H351-H317 Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Health Hazard 1 | H317-H350-H372 |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel gauze, Type 316 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Mesh Size | 325 Mesh |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Fe:Cr:Ni:Mo; 67.5:17:13:2.5 wt% |
| Name Note | 100 mesh woven from 0.11mm (0.0045 in.) dia. wire |
|---|---|
| Form | Wire Cloth |
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P264b-P270-P272-P280g-P281-P302+P352-P308+P313-P333+P313-P363-P501c |
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H372-H351-H317 Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Health Hazard 1 | H317-H350-H372 |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel gauze, Type 316 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Mesh Size | 100 Mesh |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Fe:Cr:Ni:Mo; 67.5:17:13:2.5 wt% |
| Particle Size | 0.4 to 1.2 Micron thick |
|---|---|
| Form | Flake |
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel flake, Type 316-L |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Mesh Size | −325 Mesh |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Fe:Cr:Ni:Mo; 67.5:17:13:2.5 wt% |
Nickel Chromium lump, 99.9% (metals basis)
CAS: 11106-97-1 Molecular Formula: CrNi Molecular Weight (g/mol): 110.69 MDL Number: MFCD00673110 InChI Key: VNNRSPGTAMTISX-UHFFFAOYSA-N Synonym: nickel chromium,nickel-chromium,nicr,nickel chromium lump,chromium, compd. with nickel 1:1,chromium nickel,acmc-1byoe,nickel chromium powder,-140+325 mesh,nickel chromium wire, 1.0mm 0.04in dia,nickel chromium wire, 0.25mm 0.01in dia PubChem CID: 11320920 IUPAC Name: chromium nickel SMILES: [Cr].[Ni]
| PubChem CID | 11320920 |
|---|---|
| CAS | 11106-97-1 |
| Molecular Weight (g/mol) | 110.69 |
| MDL Number | MFCD00673110 |
| SMILES | [Cr].[Ni] |
| Synonym | nickel chromium,nickel-chromium,nicr,nickel chromium lump,chromium, compd. with nickel 1:1,chromium nickel,acmc-1byoe,nickel chromium powder,-140+325 mesh,nickel chromium wire, 1.0mm 0.04in dia,nickel chromium wire, 0.25mm 0.01in dia |
| IUPAC Name | chromium nickel |
| InChI Key | VNNRSPGTAMTISX-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | CrNi |
Stainless Steel gauze, 20 mesh woven from 0.382mm (0.015in) dia wire, Type 304
Filtration, electrodes
| Name Note | Woven from 0.382mm (0.015 in.) dia. wire |
|---|---|
| Form | Wire Cloth |
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel gauze, Type 304 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Mesh Size | 20 mesh |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Fe:Cr:Ni; 70:19:11 wt% |
| Form | Powder |
|---|---|
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel powder, Type 316 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Mesh Size | −40+80 Mesh |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Fe:Cr:Ni:Mo; 67.5:17:13:2.5 wt% |